Ötletvár

Olívás paleo stangli (lisztmentes, tejmentes, tojásmentes)

Mint mondhatnék, megkívántam, megsütöttem, finom lett! 🙂

Néha elkap a gépszíj, és kell valami új, valami különleges! Így történt ez tegnap is, amikor csak néhány takaros zsömit akartam sütni, de ahogy nekiláttam, találtam 1/2 ü. fekete olajbogyót. Tudtam elvesztem, nekem stangli kell!

olívás stanglie

Alapjául a korábban posztolt tojásmentes buci és buci, buci, buci néven futó kreálmányaim receptje szolgál, de azért mégis kicsit más:

Hozzávalók 10 db (kb. 13-15 cm-es) stanglihoz:

10 dkg lenmagpehely
8 dkg kókuszreszelék
8 dkg kókuszliszt
2,5 dkg napraforgómag
1,5 ek. útifű maghéj liszt, vagy 3 ek. útifű maghéj
kb. 4 dl növényi tej
1 ek. kókuszolaj, vagy olívaolaj
1 tk. só
tk bazsalikom
1 tk. szódabikarbóna
kb. 15 szem fekete olajbogyó
kb. 2 dl víz
1,2 ek balzsamecet
csipetnyi aszkorbinsav (ezt azért használtam, hogy ne zöldüljön be az örőlt napraforgómag)

A darálni való magokat kávédarálóban liszt finomságúra őröljük, összekeverjük a többi száraz összetevővel (fűszerek, aszkorbinsav, szódabikarbóna is!), majd hozzáadunk 3 dl langyos tejet, a balzsamecetet és az olajat is. Végül az olajbogyók következnek, vágjuk fel 5-6 részre és adjuk a masszához. Az egészet átgyúrjuk, lassan adagolva adjunk még hozzá vizet, és amikor már jól gyúrható masszát kaptunk tegyük félre pihenni, kb. 20 percre.

Ha letelt az idő gyúrjuk át ismét érezni fogjuk, hogy mennyi folyadékra van még szükségünk, hogy ruganyos jól formázható tésztát kapjunk, én ekkor még  kb. 1 dl langyos tejet használtam. Majd nedves kezünk közé veszünk egy adag tésztát, hosszúkás lapos formát alakítunk ki neki két tenyerünk között, ez  kb. 12-15 cm hosszú és 3,5 cm széles. Majd ezután csavarunk rajta néhányat! Nem mindig sikerül elsőre, nedvesítsük meg a  kezünket, és mehet újra! 😉

Megformázva

Megformázva

Az elkészült nyers stanglikat sütőpapírral kibélelt tepsire rakjuk, hagyjuk helyet, mert ezek ugyan úgy össze tudnak nőni, mint a kelt tészta!  200 °C-ra előmelegített sütőben süssük 45 percig alsó-felső sütéssel, majd hőlégkeveréssel további 6-8 percig, így szép barna kérge is lesz!

Reggeli nálam?

Reggeli nálam? 😉

 

olívás stangli2

Belül puha, de nem ragacsos, kívül kérges!

Jó sütögetést!

 

Paradicsomos tökfőzelék, húsgolyókkal

Az idei év szerintem nagyon bővelkedik tökben, legalábbis mi mindenhonnan zsákszám kapjuk az ízletes cukkinit, főzőtököt és patiszont.  Annyi van belőle, hogy igencsak kreatívnak kell lenni ahhoz, hogy a gyerekek számára elfogadható legyen a gyakori tökfogyasztás.

Ezt a paradicsomos változatot Anyósomtól vettük át, aki pedig egy diétás szakácskönyvben találta az eredeti verziót. Mi csak annyit módosítottunk rajta, hogy csipetnyi olaszos fűszerezéssel készítjük.

 

Hozzávalók (6 személyre):

Főzelék

3 db nagy méretű főzőtök, vagy 3 kg fagyasztott tök

1 fej hagyma

4 ek zsiradék

1 kg paradicsom

kapor (sok-sok)

só, bors, fokhagyma

oregánó, bazsalikom

sűrítéshez szezám vagy amarántliszt 1 ek./1 l főzelék

 

Húsgolyó

1/2 kg darált hús

1 db tojás

2 ek. paleo liszt (mi kipróbáltuk már: tökmagliszttel, szezám liszttel, kendermagliszttel és amarántliszttel is)

1 gerezd fokhagyma

só, bors, őrölt kömény, piros paprika

Kezdjünk a húsgolyóval, mert amíg az sül elkészül a tök is, és már tálalhatjuk is az ebédet, vagy a vacsorát!

 

paradicsomos tök

Rém egyszerű a történet, felverjük a tojást, ráöntjük a darált húsra, kézzel összedolgozzuk, mehetnek bele a fűszerezek és az összezúzott fokhagyma, ezzel is “átgyúrjuk”. Végül megszórjuk a liszttel és az előbbi mozdulatokkal átkeverjük az egészet. Nedves kézzel kis golyókat formázunk a masszából, és sütőpapírral kibélelt tepsibe rakjuk a fasírtokat. 200 °C-ra előmelegített sütőben alsó-felső sütéssel kb. 25-30 perc alatt készre sütjük, ezalatt elkészítjük a főzelékünket az alábbi módon:

A tököt legyaluljuk, a kaprot és a hagymát apróra vágjuk. Egy tekintélyes méretű edényt keressünk, mert nyersen ugyebár olyan mintha sok lenne ez a tök mennyiség, a művelet végén pedig sírunk, hogy alig maradt a lábas alján valami! 🙁

Tehát felhevítjük a zsiradékot, megfuttatjuk rajta a hagymát, majd mehet bele a tök és a kapor is! Sózzuk, borsozzuk és fedő alatt hagyjuk pár perc alatt megpárolódni.

Ezalatt vágjuk apróra a paradicsomot, majd villával passzírozzuk össze. Amikor a tök már puha adjuk hozzá a paradicsomot, és szórjuk meg az oregánóval és a bazsalikommal, és én csak ekkor teszem csak bele a fokhagymát is! Végül egy tálba tegyük bele az általunk kiválasztott paleo  lisztet, merjünk rá a főzelék levéből egy-két szedőkanálnyit, és keverjük el csomómentesre, majd ezzel sűrítsük be a főzeléket. Rottyantsunk rajta egyet és már kész is!

 

 

paradicsomos tök2

Tálalhatjuk, is az ebédet! Ezt itt Levi csinosította. A fiúk nagyon szeretnek ezzel pepecselni, és szerintem nagyon szép kompozíciókat találnak ki.

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!