Nálunk nyár a születésnapok fő szezonja, ezért ilyenkor készítek több tortát, mert persze két egyforma sohasem lehet :-)!
Ezzel a tortával Sománkat köszöntöttük, mert elérkezett az ő második születésnapja!!!!
Ennek a tortának az ötletét régóta dédelgetem már magamban, bár magam sem tudom az okát. Életemben egyszer ettem finom cukrászdában készített lúdláb tortát. Általában nem szerettem a vajkrémes, ragadósan édes tortákat, a lúdláb pedig a maga párizsi krémével pont ilyen. De azért ez a csokoládé, meggy kombó mégsem hagyott nyugton és elkezdtem tervezgetni a receptet magamban. Például tudtam, hogy a receptekben megadott vaj helyett nem akarok kizárólag kókuszolajat használni, mert mindig ott marad a háttérben kicsit az íze. Majd eszembe jutott, hogy kezdő paleos korunkban Pocak Pannánál olvastam egy mandulavaj receptet. Ez az ötlet már jobban tetszett, így hát ezt használtam a vaj helyettesítésére.
A mandulavaj elkészítése nagyon egyszerű: 15 dkg blansírozott mandulát s-késes robotgépben addig kell járatni, amíg vaj állagot kapunk. Ez kb. 12 perc.
Szorgalmasan keresni kezdtem a receptek között, míg rábukkantam erre két számomra elfogadható cukrász változatra, az egyik a párizsi krémhez ad útmutatót, a másik pedig a torta összeállításához, tehát megpróbáltam visszamenni a torta gyökereihez, és így építettem fel a paleo változatot.
Hozzávalók (24 cm-es tortához):
Piskóta:
8 dkg blansírozott mandula, vagy héj nélküli török mogyoró finomra őrölve
2 dkg gesztenyeliszt
8 dkg eritrit
4 tojás
2 ek. holland kakaó
fahéj ízlés szerint
csipet só
Párizsi krém (paleo)
4 dl Cocomas
200 gr eritrit
10 dkg kakaó
15 dkg mandulavaj
1/2 üveg magozott meggybefőtt (elkészítés itt)
10 dkg + 1 ek kókuszolaj
Csokimáz
10 dkg 74 %-os étcsokoládé
1 ek olaj
Elkészítés:
A piskótához a tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét csipet sóval és az eritrittel kemény habbá verjük, majd egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját. A száraz összetevőket egy tálban csomómentesre keverjük, majd a tojásos keverékhez adagoljuk kanalanként. Előkészítjük a csatos tortaformát, úgy, hogy az alját kibéleljük sütőpapírral, majd az alját is és az oldalát is bekenjük pici kókuszolajjal, ezután kakaót szitálunk bele, és egyenletesen eloszlatjuk. Mehet bele a massza. Ütögessük meg néhányszor, hogy a levegőbuborékok kijöjjenek! 180 °C-ra előmelegített sütőben, alsó-felső sütéssel 20 percig sütjük, vágjuk körbe éles késsel, vegyük le róla a karikát, és rácson hagyjuk kihűlni!
A párizsikrémhez a Cocomast öntsük lábosba, adjuk hozzá a “cukrot” és forraljuk fel, hagyjuk még forrni egy kicsit, és próbáljuk meg a szálpróbát elvégezni. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy olyan tökéletes lett mint a cukrász által bemutatott videóban, de egy rövid szál kétség kívül megjelent ujjaim között, úgyhogy késznek tekintettem a művelet eme részét :-)! Ezután mehet bele a kakaópor, keverjük el csomómentesre, és végül jöhet a mandulavaj. Ezt is oszlassuk el, ehhez én elektromos habverőt használtam, majd betetettem a fagyóba, hogy mielőbb megláthassam az eredményt. Izgultam na, mi tagadás! Amikor már kihűlt, akkor további 10 dkg puha kókuszolajat adtam hozzá, és ezzel kevertem habosra, vissza tettem még rövid időre a hűtőbe, ezalatt előkészítettem a tortalapot.
A piskótát tortatányérra borítottam, lehúztam róla a sütőpapírt, és beterítettem meggyel. Majd elővettem a krémet – egy keveset félretettem a díszítéshez -, és minden ügyességemet latba vetve megpróbáltam egyenletesen elteríteni. Mivel elég kemény volt már a krém, a meggy szemekkel nem mindenhol boldogultam könnyen :-(. Így együtt is visszaköltöztettem a tortát a hűtőbe, és elkészítettem a csokimázat a tetejére. Gőz felett felolvasztottam a csokoládét, gőzről levéve hozzákevertem az olajat, majd a torta tetejére öntöttem és habkártyával egyenletesen eloszlattam rajta, ezután ismét hűtés következett.
Már csak a díszítés maradt hátra, a megmaradt krémet habzsákba tettem és csillagcsövön keresztül habrózsákat nyomtam a tortára, a rózsákra pedig egészben hagyott magozott meggyet ültettem.