Ötletvár

Paleo lúdláb torta – Békebeli ízek

Íme a bejegyzés főszereplője.

Íme a bejegyzés főszereplője!

 

Nálunk nyár a születésnapok fő szezonja, ezért ilyenkor készítek több tortát, mert persze két egyforma sohasem lehet :-)!

Ezzel a tortával Sománkat köszöntöttük, mert elérkezett az ő második születésnapja!!!!

Ennek a tortának az ötletét régóta dédelgetem már magamban, bár magam sem tudom az okát. Életemben egyszer ettem finom cukrászdában készített lúdláb tortát. Általában nem szerettem a vajkrémes, ragadósan édes tortákat, a lúdláb pedig a maga párizsi krémével pont ilyen. De azért ez a csokoládé, meggy kombó mégsem hagyott nyugton és elkezdtem tervezgetni a receptet magamban. Például tudtam, hogy a receptekben megadott vaj helyett nem akarok kizárólag kókuszolajat használni, mert mindig ott marad a háttérben kicsit az íze. Majd eszembe jutott, hogy kezdő paleos korunkban Pocak Pannánál olvastam egy mandulavaj receptet. Ez az ötlet már jobban tetszett, így hát ezt használtam a vaj helyettesítésére.

A mandulavaj elkészítése nagyon egyszerű, 15 dkg blansírozott mandulát s-késes robotgépben addig kell járatni, amíg vaj állagot kapunk. Ez kb. 12 perc.

A mandulavaj elkészítése nagyon egyszerű: 15 dkg blansírozott mandulát s-késes robotgépben addig kell járatni, amíg vaj állagot kapunk. Ez kb. 12 perc.

Szorgalmasan keresni kezdtem a receptek között, míg rábukkantam erre két számomra elfogadható cukrász változatra, az egyik a párizsi krémhez ad útmutatót, a másik pedig a torta összeállításához, tehát megpróbáltam visszamenni a torta gyökereihez, és így építettem fel a paleo változatot.

Hozzávalók (24 cm-es tortához):

Piskóta:

8 dkg blansírozott mandula, vagy héj nélküli török mogyoró finomra őrölve

2 dkg gesztenyeliszt

8 dkg eritrit

4 tojás

2 ek. holland kakaó

fahéj ízlés szerint

csipet só

Párizsi krém (paleo)

4 dl Cocomas

200 gr eritrit

10 dkg kakaó

15 dkg mandulavaj

1/2 üveg magozott meggybefőtt (elkészítés itt)

10 dkg + 1 ek kókuszolaj

Csokimáz

10 dkg 74 %-os étcsokoládé

1 ek olaj

Elkészítés:

A piskótához a tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét csipet sóval és az eritrittel kemény habbá verjük, majd egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját. A száraz összetevőket egy tálban csomómentesre keverjük, majd a tojásos keverékhez adagoljuk kanalanként. Előkészítjük a csatos tortaformát, úgy, hogy az alját kibéleljük sütőpapírral, majd az alját is és az oldalát is bekenjük pici kókuszolajjal, ezután kakaót szitálunk bele, és egyenletesen eloszlatjuk. Mehet bele a massza. Ütögessük meg néhányszor, hogy a levegőbuborékok kijöjjenek! 180 °C-ra előmelegített sütőben, alsó-felső sütéssel 20 percig sütjük, vágjuk körbe éles késsel, vegyük le róla a karikát, és rácson hagyjuk kihűlni!

A párizsikrémhez a Cocomast öntsük lábosba, adjuk hozzá a “cukrot” és forraljuk fel, hagyjuk még forrni egy kicsit, és próbáljuk meg a szálpróbát elvégezni. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy olyan tökéletes lett mint a cukrász által bemutatott videóban, de egy rövid szál kétség kívül megjelent ujjaim között, úgyhogy késznek tekintettem a művelet eme részét :-)! Ezután mehet bele a kakaópor, keverjük el csomómentesre, és végül jöhet a mandulavaj. Ezt is oszlassuk el, ehhez én elektromos habverőt használtam, majd betetettem a fagyóba, hogy mielőbb megláthassam az eredményt. Izgultam na, mi tagadás! Amikor már kihűlt, akkor további 10 dkg puha kókuszolajat adtam hozzá, és ezzel kevertem habosra, vissza tettem még rövid időre a hűtőbe, ezalatt előkészítettem a tortalapot.

 

Piskóta, meggyréteg, jöhet a párizsi krém, csoki és díszítés!

Piskóta, meggyréteg, jöhet a párizsi krém, csoki és díszítés!

A piskótát tortatányérra borítottam, lehúztam róla a sütőpapírt, és beterítettem meggyel.  Majd elővettem a krémet – egy keveset félretettem a díszítéshez -, és minden ügyességemet latba vetve megpróbáltam egyenletesen elteríteni. Mivel elég kemény volt már a krém, a meggy szemekkel nem mindenhol boldogultam könnyen :-(. Így együtt is visszaköltöztettem a tortát a hűtőbe, és elkészítettem a csokimázat a tetejére. Gőz felett felolvasztottam a csokoládét, gőzről levéve hozzákevertem az olajat, majd a torta tetejére öntöttem és habkártyával egyenletesen eloszlattam rajta, ezután ismét hűtés következett.

 

 

meggyszem lúdl

Már csak a díszítés maradt hátra, a megmaradt krémet habzsákba tettem és csillagcsövön keresztül habrózsákat nyomtam a tortára, a rózsákra pedig egészben hagyott magozott meggyet ültettem.

 

szelet1 lúdl

 

 

szelet2 lúdl

Békebeli ízek – paleo Sacher torta

Ezt a tortát többször kérték már tőlem barátok, ismerősök. Volt már fitness versenyző verseny utáni jutalom desszertje, szülinapi, illetve névnapi torta is!

fitness verseny

Amit a tortáról tudni kell: belül puha, kicsit krémes, intenzív kakaó illatával csábítja el a közelébe merészkedőket!

Házi cukormentes sárgabarack lekvár, vagy nyáron frissen turmixolt sárgabarack a tölteléke. Télen pedig, ha már kifogytam a lekvárból, akkor bio aszalt sárgabarackot használok ellekvárosítva (új szó a magyar köznyelvben :-)) a közepébe.

Kívül min. 74%-os, de nem ritka, hogy 81 %-os étcsoki borítja!

tortaegészben

 

Hozzávalók (24 cm):

5 db tojás

100 gr eritrit

2 ek. kókuszolaj

5 ek. holland kakaó

25 dkg finomra őrölt mandula, vagy török mogyoró

1/2 tk. szódabikarbóna

1 tk. psyllium (állagjavító elhagyható)

10 csepp vanília kivonat

csipet só

Töltelék

 

150 gr aszalt sárgabarack

1,5 dl meleg víz,

vagy

kb. 1,5 dl (cukormentes) sárgabarack lekvár

Csokimáz

 

1 tábla 74%-os, vagy 81 %-os étcsokoládé

2 ek. kókuszolaj, vagy napraforgóolaj

sacher torta közelről

A tojásokat csipet sóval elkezdjük felverni, lassanként hozzáadjuk az eritritet és fehéredésig keverjük a habverővel, a vége előtt hozzáadjuk a vaníliát és a puha kókuszolajat és teljesen egyneműre keverjük az egészet.

A finomra őrölt mandulához hozzáadjuk a kakaót és a szódabikarbónát és a psylliumot. A felvert tojáshoz apránként hozzákeverjük a  száraz hozzávalókat.

Előkészítjük a tortaformát, vagyis kibéleljük az alját sütőpapírral, majd megkenjük kevés kókuszolajjal és kakaót szitálunk bele, ezt egyenletesen elterítjük az alján és az oldalán is.

Majd a masszát beleöntjük az előkészített csatos tortaformába, és 180 °C-ra előmelegített sütőben 20-22 perc alatt alsó-felső funkción készre sütjük.

Tűpróba után rácson hagyjuk kihűlni. Ha már teljesen kihűlt (én általában este sütöm meg, és reggelig nyugton hagyom), ketté vágjuk, az alját megkenjük jó vastagon a barackos töltelékkel, majd ráborítjuk a tetejét.

Ha aszalványból dolgozunk, akkor egy kis tálba tesszük a barackot és leöntjük a meleg vízzel, hagyjuk állni min. 1/2 órát, majd turmixgéppel, vagy botmixerrel pürésítjük.

A csokimázhoz gőz felett felolvasztjuk az összetört csokoládét, levesszük a gőzről és az olajjal elkeverjük. Vigyázzunk nehogy túlmelegítsük, mert a csokoládé könnyen megég!

sacher szelet közeli

Tomikánkat ezzel a tortával köszöntöttük születésnapján! Isten Éltesse Sokáig!

 

sacer szelet gyertyás

Gyerekszobából kamaszbirodalom III. rész – Zenesarok

Nektek is lapul otthon néhány bakelit lemez? Nálunk a garázsban senyvednek szegények, Ő érzelmileg ragaszkodik hozzájuk, de mivel nincs amin lejátszhatnánk, egyre csak romlik az állapotuk.

Nem csak nekünk vannak régi lemezeink, néhány inspiráló ötletet találtam itt és itt. Néhány ezekből

Látványos megoldás fürdőszobába

Látványos megoldás fürdőszobába

vagy egy gyerekszobai megoldás:

Úgy látszik nem csak én gondolom, hogy a régi lemezeknek helye van a felnövekvő generáció életterében.

Úgy látszik nem csak én gondolom, hogy a régi lemezeknek helye van a felnövekvő generáció életterében.

Amikor azon gondolkodtam, hogy hogyan fogom újra kiosztani a tereket, az ötlött fel bennem, hogy az én nagyon tehetséges zenekedvelő gyermekeimnek nincs próbahelye, sem előadó tere, pedig rendszeresen örvendeztetnek meg minket előadásukkal! Ezért az ajtó és kémény közötti területnek ezt a funkciót szántam.

És hogy  mivel dekoráltam, hát a senyvedő bakelit csodákkal! Kétoldalú ragasztószalagot vettem erre a célra, a lemezek, és a borítók hátuljára kb. 3 cm-es csíkot vágtam és ezzel rögzítettem fel a falra.

 

Jól megférnek Jimi Hendrix, az AC DC  és

Jól megférnek egymás mellett Jimi Hendrix, az AC DC és Benkő László 🙂

 

Próba- és előadóhely

Próba- és előadóhely

 

Lemezek retro

Gyerekszobából-kamaszbirodalom II. rész íróasztal

Itt most egy Jysk hack következik: volt egy natúr fenyő íróasztalunk egy ilyen.

íróasztal

Most, hogy a szoba megújult, néhány bútor is követi a példáját, így esett meg ezzel az egyébként jó állapotú íróasztallal, hogy új köntösbe öltöztetve lesz a szoba egyik karakteres eleme.

Most jöttem rá, hogy mennyivel jobb egy új bútorral dolgozni, mint az ócskáimmal, de hát mégis csak azok a szívem csücskei. No akkor lássuk mit tettem:

Ennek az asztalnak a lapja és a fiókok előlapja fenyőből készültek, az többi része pedig bútorlapból.  Leszereltem a fiók gombjait, majd a fa felületekről a lakk réteget 180-as dörzspapírral és a nagyon menő új Bosch excenter csiszolómmal kaptam le. A bútorlappal nincs sok dolog elég akár kézi csiszolással kicsit megdörzsölni csak hogy jobban tapadjon hozzá a festék. Töröljük por és zsír mentesre! Én pont azért, hogy ne legyen maszatos a kezemtől kesztyűben szoktam dolgozni, a csiszoláshoz pedig védőszemüveget és pormaszkot is használok!

Tehát néhány perces csiszolás után már jöhet is a festés! A bútorlapot Tikkurila Otex-szel festettem le, ez az alapozó festék minden felületre tapad (csempére, üvegre, bútorlapra, pvc  padlóra, stb.) és színre is lehet kevertetni! Tehát fehérrel alapoztam, majd a fa részeket Lazurán vékonylazurral kentem le. Ebből a paliszander árnyalat volt kéznél, és nem bántam meg, mert ettől nagyon elegáns, és komoly lett az asztal megjelenése!

Alapozás után

Alapozás után

Amikor az Otex réteg megszáradt, akkor két rétegben vittem fel rá Trinát Aqua Color festéket H101-es színkódra kevertetve. Ez egy finom krémszín, ha fogytán van mindig kevertetek, hogy legyen itthon, mert bármilyen bútornak nagyon elegáns külsőt kölcsönöz.

A gombok sem úszták meg a csinosítást, erre azt a módszer szoktam választani, hogy a csavart visszateszem a gombba, és ennél fogva belemártom a festékbe, fejjel lefelé tartva megvárom, hogy a felesleg lecsöpögjön, ezután beleszúrom egy hungarocell lapba és magára hagyom száradni!

fiókgombok

A rétegek között mindig kell csiszolni egyre finomabb vászonnal, tehát, ha 180-assal kezdtünk, akkor 240-essel, vagy 320-assal kell folytatni, akik tőlem szoktak tanácsot kérni, rendszerint ettől az infótól sokkot kapnak, de ha igazán szép felületet szeretnénk, akkor ez az lépés nem hagyható el! Festeni pedig úgy szoktam, hogy az éleknél ecsettel viszem fel a festéket, először a bútor belső részein, majd hengerrel viszem fel a többi helyen a festéket, mert így szép egyenletes, csíkmentes felületet kapunk! Az asztal és a fiók éleit 400-as vászonnal koptattam meg egy kicsit, ezzel növelve a patinás hatást.

 

DSCN1416

Ezután ecsettel hordtam fel Alpina möbellack-ot, ez egy  vizesbázisú selyemmatt felületet adó színtelen lak, ez az utolsó lépé ezzel fejeztem be a festés. Ez nagyon kiadós, azért jó használni, mert védi a bútort és könnyebb tisztán tartani is, van aki erre a célra vizes bázisú parkettalakkot használ, biztos, hogy az is tökéletes.

És íme a végeredmény:

 

íróasztal festve

 

 

Nektek hogy tetszik?

Nektek hogy tetszik?

 

Gyerekszobából – kamaszbirodalom I. rész Festés

Az úgy kezdődött, hogy a nagyjaim elmentek a nagyszüleikkel nyaralni Horvátországba 8 egész napra! :-O Nagyon hiányoztak, és a telefonbeszélgetéseinkből kiderült, hogy az érzés kölcsönös. Kellett találnom, valami kapcsolódási felületet, ezért Férjem nagy örömére azt találtam ki, hogy átfestjük a gyerekszobát, mert sajnos a macis bordűr felett eljárt az idő! 🙁

Gyerekszoba előtte1

Szükségessé vált a térrendezés is, hiszen kiskamasz fiunk már nagyon igényelné a különszobát. Korábban úgy terveztük, hogy ketté választjuk a 25 nm-es szobát, de mivel időközben úgy döntöttünk, hogy falun folytatjuk tovább életünket, és ezért eladóvá vált a házunk, ilyen léptékű beruházásba már nem kezdünk!

Tehát maradt a tér átszervezése! A korábban gardróbként használt gipszkartonfülke lett Levi kuckója, és az ajtóval szembe került Tomi birodalma. Az ablak előtti terület megmaradt közös játszórésznek, itt van lehetőség a giga vonatpályák és legó csodák építésére! 🙂

A ruhák a játszórész melletti falon kaptak helyet, ez majd lapfüggönnyel lesz eltakarva.

A falak sötétkékből fehérré változtak, hát volt vele dolgom! Még soha nem festettem, ekkora falfelületet, mostanra úgy érzem felnőttem a feladathoz!

Fehérednek a falak

Fehérednek a falak

Ha ti is kezdő festőtanoncok vagytok, akkor álljon itt egy jó tanács! Ne ugorjatok be a festékboltban dolgozó (látszólag) szakembernek, aki meggyőz, hogy 10 l festék, ami 70 nm fed, elég egy 25 nm-es szobához. Erre hajnali 3.30-kor jöttem rá, a teljes elkeseredés határán, amikor már 2 teljes napja festettem a szobát. És nem értettem, hogy hogyan lehet az, hogy már 15 l-nyi festéket kentem fel a falra, és a plafonra, és még mindig nem fedte el teljesen a korábbi sötétkék falat. Elkezdtem számolgatni! Mentségemre legyen mondva Ő is beugrott a feltüntetett nm számnak, pedig matekból szigorlatozott :-))! Mert ugye, ha azt mondjuk egy szobára, hogy 25 nm, ez ugye nem teljesen igaz, hiszen egy szoba nem négyzet, hanem kocka, vagy téglatest, így már láthatjuk, hogy egy falfelülete lesz ~15 nm függően a belmagasságtól, tehát ezt 4x kell szorozni (négyzet alap esetén), és ha a plafont is ugyan olyan színre festjük csapjunk még hozzá 25-t. Tehát jelen esetben 4*15 nm + 25 nm, vagyis alapból  85 nm-nyi falfelületről beszélünk, tehát tök normális, hogy kevésnek bizonyult a festék, és ha ehhez még hozzávesszük, hogy sötétkék volt a kiindulási alap, akkor meg teljesen érthető, hogy mindehhez 3 rétegnyi festékre volt szükség! Amikor ezt átszámoltam, egészen megnyugodtam, és így kezdtem neki a csíkozásnak.

Tominak Amerika Kapitányos, Levinek zászló adaptáció.

Tominak Amerika Kapitányos, Levinek zászló adaptáció.

Először a Tomi részén, mivel ez volt a nagyobb falszakasz, mértem, és rajzoltam fel a mintát, majd kimaszkoltam, hogy szép egyenes legyen a széle. Majd következett a Levi része, a térrendezés mellett a különböző csíkozás is erősíti a területhatárokat. Az egész így hogy mi csináltuk kb. 25. 000 Ft-ba került, és kb. 5 teljes napba telt kipakolással együtt!

Hamarosan jövök a teljes szobával, és a részletekkel!!!

 

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!