Ahogy közeleg a karácsony, egyre inkább azt érzem, hogy mindannyian rohanunk. A december olyan gyorsan röppen el, mintha dupla sebességgel fogynának a napok. Én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy már lezártam az évet, minden kötelezettségemet letettem. Végre itthon van a család is, így eljött az igazi nyugodt, békés, örömteli készülődés ideje. Kezdődhet a közös munka és a pepecselés a mézeskalácsokkal, trüffelekkel, és hadrendbe állítottam a bevált szaloncukor receptjeimet is, ezeket hoztam most nektek is.
Készüljünk együtt!
![Nálunk merített papírból készült a csomagolás, így könnyedén a fához hangolhatjuk, ha fel szeretnénk tenni néhányat!]()
Nálunk merített papírból készült a csomagolás, így könnyedén a fához hangolhatjuk, ha fel szeretnénk tenni néhányat!
Több előnyük is van pl. természetes összetevőket tartalmaz, nincs benne színezék sem tartósítószer! Bár a receptek eredetileg hagyományos tejszínes cukros verziók voltak, könnyedén paleósíthatóak, és nem utolsó sorban biztos, hogy működnek!!! A konyhánk a minap átalakult szaloncukor gyártó műhellyé az adventi készülődés jegyében, és e barátnős, gyerekes nap keretében többen is elkészítettünk egy-egy változatot, pl. a marcipános, vagy kókuszos fajtákból.
Szerintem egyébként mindenkinek érdemes megpróbálkozni a szaloncukor készítéssel, mert egyáltalán nem nehéz a művelet, a végeredmény pedig minden képzeletet felülmúl! A marcis bonbon eredeti receptjét évekkel ezelőtt, egy Nők Lapja Konyhájában találtam, ezt alakítottam a saját ízlésünkre.
Marcipános szaloncukor 2:1-ben: narancsos, és gyömbéres (ebből a mennyiségből kb. 30 db lesz, érdemes mindjárt dupla adagot készíteni, a végén pedig két adagra bontva ízesíteni). A munkát az S-késes robotgép végzi, néha fel kell lazítani a masszát és mehet tovább, ez kb. 10 perc, de fogjuk lát, ha már masszává alakult.
– 20 dkg blansírozott mandula (vizet forralunk, beledobjuk a mandulát, hagyjuk ázni pár percig, majd leöntjük róla a vizet, és leöblítjük hideg vízzel ezután ujjainkkal már könnyedén kinyomjuk a mandulát a ruhájából)
– 10 dkg porcukor/ porrá őrölt eritrit
– késhegynyi fahéj és/vagy gyömbér
– 5 dkg kandírozott narancshéj. A gyömbéres változatnál natúr aszalt gyömbért használtam szintén 5 dkg-ot, ki is neveztük felnőtt szaloncukornak, mert meglehetősen csípős!
– néhány csepp keserű mandula aroma (ha valaki tud keserű mandula lelőhelyet, akkor abból rakjon néhány szemet hozzá)
és annyi víz (cca 0,5 dl), ami segíti a gép munkáját és krémessé teszi az őrleményt.
A végén tegyük hozzá a narancsot, vagy gyömbért, kapcsoljuk be még egy kicsit a gépet, és már el is készültünk.
Ekkor kiterítünk egy folpack darabot, kézzel összeállítjuk a masszát és egy vastag hurkát formázunk belőle, így tesszük el a becsomagolt friss marcipánt. Legalább 1-2 órát pihentessük a hűtőben, de egyébként sokáig eláll, (ha jövőre készítjük kb. 2 héttel hamarabb már hozzá is láthatunk a kivitelezéshez ;-). Feldaraboljuk és nedves kézzel szaloncukor formát adunk nekik. A gyömbéreset natúr kakaóporba forgattam, a narancsosat pedig mártsuk temperált étcsokoládéba egy villa segítségével, ütögetve csepegtessük le, és sütőpapíron hagyjuk megszilárdulni a csokit. A csoki temperálás a gyakorlatban szerintem sokkal egyszerűbb, de annyira körülményes leírni, a módját, hogy nem is kísérelem meg! De hál’ Istennek vannak elszánt bonbon blogerek, akik ezt már korábban megtették pl itt .
A másik receptet Bea hozta a szaloncukor készítésre, mert elpanaszoltam neki, hogy régóta vágyom egy jó kókuszos receptre, én paleósítottam, kókusztejszínnel, és eritrittel, valamint az eredeti receptet túl lágynak éreztem, ezért, hogy szilárdabb legyen tettem, hozzá kakaóvajat, de biztos jó lenne kókuszolajjal is! Így mártható állagúvá lett! 🙂
Amíg a gép dolgozik a marcipánon, addig a tűzhelyen el tudjuk készíteni a kókuszos verziónkat! Ebből a mennyiségből kb. 40-50 db lesz, a cukrok mérete nagyban meghatározza a darabszámot :-):
– 15 dkg kókuszreszelék
– 125 ml tejszín
– 12-15 dkg eritrit
5 dkg kakaóvaj, vagy kókuszolaj
egy fél vanília kikapart része, vagy vanília kivonat néhány csepp.
A tejszínt beleöntjük egy forraló edénybe, beletesszük a vaníliát, majd a cukrot és a kókuszreszeléket, addig kavargatjuk amíg el nem válik az edény falától, ekkor vegyük le a tűzről és tegyük bele a zsiradékot majd kevergetve hűtsük. Ezután vagy hurkára formázzuk ebből is, vagy a lábosban hagyjuk teljesen kihűlni. Utána én megformáztam szaloncukor formájúra, és így szikkasztottam 1-2 napig, utána pedig a temperál csokival ezt is bevontam.
A harmadik verzió nálunk az energia golyó mintájára szokott készülni.