2012. novemberétől paleozunk, ezért tavaly tapasztalatlanságom okán szóba sem jöhetett, hogy valódi paleo mézeskalácsot süssek, úgy rémlik, hogy valamelyik rizslisztes verziót sütöttem meg. De az idén már nem kötöttem kompromisszumot, ezt egyébként gyermekeim sem hagyták :-), főként, hogy az iskolában mindig van közös mézeskalács sütés is, oda pedig egy igazán jó receptet kell vinni. Így már most elkezdtük a kísérleti gyártást.
Viszont annyira frenetikus, fantasztikus, csodálatos receptet dobtunk össze már elsőre, hogy nem is kell tovább kísérleteznünk. 😉
Nem is rizsázok tovább, íme a recept, ebből a mennyiségből nekünk kb. 60-70 db lett:
- 30 dkg őrölt mandula
- 15 dkg kókuszliszt
- 10 dkg szezámliszt
- 10 dkg eritrit
- kb. 7 ek méz /családi körbekérdezés után: volt olyan, akinek elbírt volna még kb 2 ek. mézet a kalács, a többség szerint viszont így jó, tehát, ez egy kiindulási mennyiség egyéni mérlegelés alapján módosítható :-)/
- 2 egész tojás
- 3 ek kókuszolaj
- 2 ek psyllium
- 1 kk szódabikarbóna
- 1 kk őrölt fahéj
- 1 kk őrölt szegfűszeg
- 1 kk őrölt gyömbér
- frissen reszelt szerecsendió ízlés szerint, vagy ezek helyett mézeskalács fűszerkeverék, ha valaki azt szereti használni.
- 5 csepp vanília kivonat
- víz, amennyivel a tészta ruganyos lesz kb. 1,5-2 dl (valóban ruganyos az állaga, mint az igazinak!)

Tomi volt a cukrászinas Ő őrölte a mandulát és verte a tojásokat!
Éljen a gyermekmunka! 🙂
A tojásokat a mézzel és az eritrittel habosra keverjük, hozzáadjuk a puha kókuszolajat is. Egy másik tálban kimérjük a száraz hozzávalókat, beletesszük a fűszereket a psylliumot és a szódabikarbónát. A két tál tartalmát összevegyítjük és elkezdjük kézzel masszírozni a tésztát, lassan adagolva hozzátesszük a vizet is. Amikor elértük a megfelelő ruganyos állagot, betesszük a hűtőbe, a tervem az volt, hogy következő nap látunk hozzá a szaggatásnak, de az élet úgy hozta, hogy csak 3 nappal később fogtunk neki.
- A szaggatásnál már mindannyian aktív részeseivé váltak a műveletnek 🙂
Nyújtás előtt kb. 1/2 órával kivettük a hűtőből a tésztát, hogy akklimatizálódjon, sütőpapírral letakart nyújtódeszkára tettem a massza felét, egyszerre csak ennyivel dolgoztunk. Folpack-kal letakartuk és kinyújtjuk, nem túl vékonyra kb. 7-8 mm-re, majd a formáinkkal kiszaggatjuk, a maradékot összegyúrjuk, újra nyújtjuk, szaggatjuk, amíg el nem fogy. 180 °C-ra előmelegített alsó-felső sütéssel sütöttem 15 percig, majd gyors kenés következett 1 tojást kikevertem, egy kevés eritrittel és kenőtollal átpemzliztem őket, majd visszatoltam még 5 percre sülni a kalácsokat. Rácson kihűtöttem, majd jött a díszítés. 1 tojás fehérjét, 5 tk. porított eritrittel és néhány csepp citromlével keményre vertem, majd habzsákba töltöttem és kidíszítettem a kalácskákat. A gyerekek így nyilatkoztak róla: “Anya, ez jobb mint a régi!” 🙂
Jó sütögetést!
Szerintem elég puha, de ha picivel több útifűmaghéjat teszel bele még puhább lesz! 🙂
Jó sütögetést!
Andi
Szia!
Kíváncsivá tett a recepted 🙂
Mennyire puha a mézeskalács a sütés után, vagy az azt követő egy-két napban? Esetleg később?
Jó lenne találni egy olyan mézes receptet, ami puha. Köszi
Szia, elnézést, hogy csak most válaszoltam, de mostanában nem jut időm a blogra 🙁 A mézeskalácshoz én szezámból csak a lisztet ajánlanám és valóban nem ugyan az, de esetleg helyettesítheted fele adag mandula, fele kókuszliszttel, a csak kókuszliszt necces, nehogy morzsálódós legyen, vagy ha van tápiókád otthon akkor azzal!
Minden esetre elsőre kis adagot készíts,ha ízlik mehet a tömeggyártás!!! 🙂
Szia! Kezdő vagyok, ezért azt szeretném kérdezni, hogy a szezámliszt helyettesíthető e valamivel, mert csak az nincs itthon. illetve csak szezámpehely. A kettő nem ugyanaz, ugye?