Ötletvár

2:1- ben Tojásmentes kendermagos zsemle, és aszalt paradicsomos buci

Nagyon guszta!

Most, hogy közeledik a szeptember és az iskola, el kezdett foglalkoztatni újra a kenyerek és a zsemlék világa.

Vannak jó kenyereim, amik beváltak, de zsemléből és buciból eddig nem sikerült olyat alkotni, amivel maximálisan elégedett lettem volna, tojásmentest meg végképp nem. Sajnos ezek rendszerint ízre finom, de szeletelhetetlen valamik lettek.
Egészen a mai napig, mert ma elkészült az első minden szempontból tökéletes, frenetikus, szuper, isteni, imádni való zsemle és buci!

Nem rég bukkantam rá a csakazertispaleo.blogra, valamint a paleolitania.blogra, egyből lelkesen “nyálaztam” át a receptjeiket, írásaikat, és ott bukkantam rá azokra a fantasztikus külsejű bucikra, amikről első ránézésre azt hittem, hogy nem is paleok, és amelyek nyomban meg is mozgatták a fantáziámat. Hát akkor ilyet én is fogok sütni!!! :-))
Majd a gondolatot tett követte, és íme az én verzióm is elkészül, sőt mindjárt kétfélét készítettem.

Hozzávalók: (4 db zsemle és 4 db buci 70-80 gr/db)

  • 10 dkg lenmag kávédarálóban leőrölve
  • 15 dkg kókuszliszt
  •   5 dkg kendermagliszt (kellemes ropogós ízt annak, amibe belekerül)
  •   3 ek psyllium
  •   1 tk só
  •   2 dl kókusz-kesu tej (saját készítés)
  • kb. 4 dl víz (lassan kell öntögetni hozzá, nehogy túl vizes legyen)
  •   1 ek balzsam ecet
  •   1 tk szódabikarbóna
Az elkészítés menete:
A liszteket, és az száraz összetevőket egy tálba halmozzuk majd egy kanállal összekeverjük, közben  a kókuszliszt göbjeit is szétnyomkodjuk.  Keverőgépet vesszünk a kezünkbe és a dagasztókarjával elkezdjük összedolgozni a masszát először a tejet és az ecetet öntjük bele azután lassan adagoljuk hozzá a vizet. Ha már úgy néz ki a tál tartalma, mint a homokozóban a homoksüti alapanyaga, akkor letesszük a gépet, és a gyűrűt az ujjainkról, és kézbe vesszük a dolgokat. Vagyis mintha hagyományos kenyér lenne gyúró mozdulatokkal haladunk tovább. Akkor jó a tészta, ha már egy nagy cipó méretű gombóccá állt össze, ekkor megpihenünk és a tésztánkat is hagyjuk egy kicsit pihizni – én egy kicsit megpaskoltam olajjal, hogy ne száradjon ki- ezalatt meg tud duzzadni a psyllium. 1/2 óra elteltével, visszatérhetünk és nedves tenyérrel 8 db egyforma méretű zsemlét, vagy bucit formázunk belőle. Jelen esetben két részre szedtem a masszát és az aszalt paradicsomos bucit beízesítettem kb. 4-5 db aszalt paradicsomot apróra vágva (Ő aszalta) és egy nagyobb csipetnyi oregánót szórtam a masszára és átgyúrtam, hogy jól beledolgozódjon. Szintén nedves tenyérrel hosszúkásra formáztam és bevagdaltam. Sütőpapírral bélelt lapos tepsire tettem őket és légkeveréses sütőben, merthogy az új konyhabútorral együtt beszerzésre kerülte egy ilyen csudamasina is 🙂 180 °C-on 40 percig sütöttem (hőlégkeveréssel)!
Hát és az eredmény: kívül csinos, mint a valódi hagyományos buci lenne, tapintásra puha, de kérge van  melegen is szelhető, mert nem esik szét, belül pedig nem ragadós, hanem porhanyós.
Az ízlelőbimbóinkat, pedig fantasztikus ízével kényezteti!
Süssétek meg akár ezt, akár a fentebb említett blogerinák verzióit, a siker nem marad el! Garantálom!!!
Kiegészítés a visszajelzések alapján:
 
  1. A psyllium nem vicc tényleg ennyi kell bele!
  2. A sütés lehet alsó-felső is, és legutóbb nem voltam elégedett a sütés eredményével, ezért visszatoltam még 10 percre pizzasütő programon és így kellően megpirult alul-felül. 
  3. Aki megijed a receptben írt növényi tejtől, legutóbb nekem sem volt kéznél, ezért 3 kanál kókuszolajat, (de lehet valamilyen állati zsiradék is) tettem hozzá lágyan, de nem folyósan így gyúrás közben olvadt el, a recept így is működött.
  4. Szerintem a lent nem célszerű lecserélni, ha nem kerül a buciba tojás, de ha kerül bele tojás, akkor helyettesíthető más paleo liszttel!

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Andrea Somodi says: (előzmény @Dorottya Beck)

    Hát nekem is az elektromos sütő oldotta meg ezt a problémát, amióta abban sütök nincs vele gondom, meg nem használok lenlisztet mert azt figyeltem meg, hogy attól kicsit “szalonnásabb” az állaga a kenyérféléknek. Más praktikám nekem sincs! 🙂

  2. Dorottya Beck says:

    Köszönöm a választ!

    viszont lenne még egy kérdésem, általánosságban péksütikkel, kenyerekkel kapcsolatban: valahogy sok esetben kicsit tömörebb, ragacsosabb lesz a kreálmányok belseje. sajnos a légkeverés nem működik a sütőn, így azzal nem tudok operálni… esetleg létezik más praktika a problémára? 🙂

  3. Andrea Somodi says: (előzmény @Dorottya Beck)

    Örülök, hogy tetszenek a receptek! 🙂 Kérdésedre a válasz: Én nem szeretem a lenmaglisztet kenyérben, ezért azt még nem próbáltam, de pl. napraforgómag, tökmagliszt, vagy szezám jó helyette!

    Szép napot!

    Andi

  4. Dorottya Beck says:

    szia! nagyon szuperek ezek a receptek 🙂

    viszont csak feleannyi lenmag van itthon már… lenmag liszttel kipótolható esetleg?

  5. Tóth Edina says:

    Ugyanolyan formája van, mint mikor beteszem, nem esik össze, semmi hasonló, csak éppen a tartalom valahogy lelapul a belsejében, és voltaképpen csak a “kenyérhéj” marad, üreges lesz az egész belülről. Majd megpróbálom újra, hátha másodjára sikerül. Egyébként ízre nagyon finom, és ha más nem is lesz a dologból, de feltaláltam a tölthető bucit 😀

  6. Andrea Somodi says: (előzmény @Tóth Edina)

    Ezt hogy érted, tudnád pontosítani? Mert nekem mindig buci, sokszor megsütöttem már! A környezetemben is sokan megsütötték és nekik is jó lett. Szóval lehet, hogy ha pontosabban leírnád akkor ki tudnánk deríteni, hogy mi siklott félre!
    Üdv

    Andi

  7. Tóth Edina says:

    Nagyon tetszik ez a recept, de nekem valami félresiklott… Nem bucik lettek a dologból, csak a héjuk. Ez mitől lehet?


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!