Ötletvár

Tojás nélküli kókuszkrémes-málna torta Paleó!!!

Mint azt egy másik bejegyzésemben már említettem legkisebb kisfiunk ma, éppen ma ünnepli első szülinapját. Tegnap, magamban végig vettem az elmúlt egy év eseményeit, és arra jutottam, hogy rendkívül sok érdekes, izgalmas dolog történt velem, velünk. Olyan változásokat, lehetőségeket hozott az utolsó szülés-születés (élmény), ami szinte kinyitotta a lelkem és a szellemem egy új élet felé, és persze velem együtt a család többi tagjának is sok újdonságot adott!
Somácskám, meg persze hatalmas utat tett meg kis “gubacsból”, vidám mókázó, örökmozgó nagyfiú lett! Mozdonyt vezet, csapat játékos, rendet rak a konyhaszekrényben, mászik, a talpán is tud :-)), huncutkodik, fest, egyedül eszik és SZERETI az Anyukáját! 🙂

Az első születésnapi torát gondos tervezés és kutatás előzte meg, méghozzá azért, mert több okból sem szerettem volna, ha tojásfehérje került volna a tortájába.
Mivel Levikém sem ehet tojásfehérjét voltak már próbálkozásaim, csak tojás sárgájával készíteni piskótát, de nem igazán vált be!
A krémet, ami ebbe a tortába került az egyik kedvenc blogomon találtam, a tészta pedig egy tojásmentes piskóta adaptáció paleo alapanyagokból, és ilyen lett a végeredmény!
Életem egyik legjobban sikerült tortája, még a nagyszülők is csak szuperlatívuszokban tudtak róla nyilatkozni! :-))
Hozzávalók:
26 cm-es tortaformához
150 gr. héjas mandula liszté őrölve
150 gr. gesztenyeliszt
100 gr eritrit
5 ek natúr holland kakaó (22-24 %)
250 ml víz
2 tk szódabikarbóna
1 csipet só
2 ek 10 % ecet
6 ek kókuszolaj
A fenti száraz összetevőket egy tálba tesszük, mivel a gesztenyeliszt csomósodhat párszor átkeverjük, hogy lazuljon.
Egy nagy keverőpohárban elvegyítjük a vizet, az olajat és az ecetet, majd a lisztes keverékhez öntjük, keverőgéppel egyneműre keverjük. Ezzel el is készült a tészta, mehet a 180 °C-ra előmelegített sütőbe, ahol 30-35 perc alatt készre sütjük. A tűpróbánál nekem kicsit ragacsos maradt. Rácsra tesszük és megvárjuk (de tényleg), amíg teljesen kihűl, -én nem tettem ezért a második réteggel kirakóznom kellett egy sort :-(.
Tehát, amikor kihűlt kettévágjuk, az alsó lapot tortatányérra tesszük és 24 (!) cm-es tortakarikát teszünk köré, majd jöhet a rétegezés. Ehhez készítsük el a kókuszkrémet is:
6 dl (3 dob) Cocomas kókusztejszín (jól behűtve)
5 dkg kávédarálón porrá őrölt eritrit
1 1/2 csomag Zselatin fix
A fent felsorolt összetevőket kemény habbá verjük.
Rákenjük a felét az alsó tortalapra, ráteszünk 15 dkg málnát és enyhén, hogy ne törjön össze a gyümölcs belenyomkodjuk a krémbe. Ezután rátesszük a remélhetőleg egyben maradt második lapot, és megkenjük a lent leírt csokimázzal.
Mint mondtam piskótát, még nem paleo korszakom előtt sem sütöttem tojás nélkül ezért tartottam tőle, hogy szeletelés közben szétesik az egész, ennek megakadályozására az alábbi cselhez folyamodtam: készítettem

1/2 tábla 74%-os étcsokiból,
1 tk kókuszolajból, 1/2 kk 10 % ecet
2 ek összetört málnából és
1/2 dl vízből

 egy mázat, amit rákentem a  2. torta lap tetejére a krém alá.  Ráterítjük a krém másik felét, majd rápotyogtatjuk a málnaszemeket is. Én reszeltem egy kis étcsokit és azzal szórtam körbe. Végül egy éjszakára beköltöztettem a hűtőbe. Reggel lélegzet visszafojtva vettem le a tortakarikát… És.. TADAM, elkészült a csoda torta.

Krémes mégis könnyű, és nem utolsó sorban egy szép torta született. Igazi szülinapra való!!!
Soma tortája
Egyetértesz?

Nagyon csokis csokitorta – Minden paleo gyerek álma

Étcsokoládé rajongóknak kötelező!!!

 

halálos csokitorta

Imádom a tortákat, és nem csak enni :-), hanem készíteni is! De a posztjaimból ez nem biztos, hogy kitűnik, mert hiába kattogtattam szorgalmasan a fényképezőt, és hiába jegyzeteltem nagy bőszen készítés közben, valahogy nem kerültek fel ide a tortacsodák. 🙁
A hétvégén, abban a nagy örömben lehetett részünk, hogy Tomi a 8. Soma pedig az első születésnapját ünnepelte! Ennek okán nem egy, hanem rögtön két torta készült.
Korábban nagy kedvencünk volt, főként Tominak és anyukámnak, Stahl Judit halálos csoki tortája az eredeti recept itt található, így Tomikámat ezzel leptem meg.  Nem kellett rajta sokat agyalnom, mert egyébként is liszt nélkül készült, egy két összetevőt kellett csak paleosítani és már mehetett is a sütőbe.
Ennek  tortának a jó minőségű étcsoki az alapja, paleozásunk hajnalán, sokáig kerestem a tutit, míg végül a Lidl-ben találtam meg. Ez egy olyan 74 % kakaótartalmú, napraforgó lecitines étcsokoládé, ami ár-érték arányban  is verhetetlen.  Nem utolsó sorban pedig kívül fényes, ha pedig beleharapunk roppanós hangot adva adja meg nekünk magát. Majd szétolvadva nyelvünkön finom selymes íze van. Nem keserű, pedig a kakaó és nem a cukor dominál benne. Tehát olyan, amilyennek egy igazi étcsokoládénak lennie kell! Ez a torta is ebből készült lássuk hogyan:
Hozzávalók:
/26 cm tortaformához/
10 dkg héjas mandula lisztté őrölve
5 dkg dióőrlemény (darált dióval helyettesíthető)
30 dkg 74% -os étcsokoládé
15 dkg kókuszolaj
5 ek. Coccomas kókusztejszín
5 tojás
10 dkg eritrit
1 csipet só
2 dkg natúr holland kakaó (22-24%)
A mázhoz
10 dkg 74 %-os étcsokoládé
4 dkg kókuszolaj
1 tk rumaroma (ezt nagyon nézzétek meg a boltba, mert az olcsó aromák káros hatással vannak a gyerekekre !) egyébként el is hagyható
4 ek víz
A mandula és dióőrleményt összekeverjük. Egy lábasban vizet forralunk, amikor már forr, ráillesztünk egy másik tálat (üveg, porcelán, vagy fém) a tetejére és gőz felett megolvasztjuk a 30 dkg összetört csokoládét, 5 ek. kókusztejszínt és a 15 dkg kókuszolajat. Amikor krémmé elegyedett félretesszük hűlni. Egy nagyobb tálba beleütjük az 5 egész tojást és elkezdjük robotgéppel keverni, hozzátesszük az eritritet, a sót és fehéredésig keverjük. Majd, amikor már kifehéredett és besűrűsödött hozzáöntjük a csokikrémet és együtt verjük tovább -én ilyenkor visszaveszem a robotgépet 1 fokozatra-. Legvégül a magliszt keveréket is beleöntjük, ha már egyenletesen összeállt, akkor mehet a tortaformába.
A formát úgy készítjük elő, hogy az aljába sütőpapírt vágunk azt megkenjük kevés kókuszolajjal és szűrőn kakaót szitálunk bele kb 1-1,5 ek.-nyit. A tenyerünkkel ütögetve végigkergetjük az oldalán is, ezzel is fokozzuk a csokis ízt. Egyenletesen elterítjük a tortamasszát, és 150 °C-ra (gáz sütőnél ez 2 fokozat) előmelegített sütőbe tesszük 45 percre. Nem szükséges tovább sütni, bár úgy néz ki a közepe, amikor kivesszük mintha nyers lenne, de ez majd szépen megdermed. Rácson kihűtjük, azután tányérra tesszük, lefóliázzuk és egy éjszakára mehet a hűtőbe.
Másnap reggel, frissen, fiatalosan hozzálátunk a máz készítéshez. Ismét vizet forralunk egy tálba, és, amikor már forr kikapcsoljuk alatta a gázt, rácsücsültetünk egy arra alkalmas edényt, beletördeljük a csokoládét, hozzáadjuk kókuszolajat és a rum aromát, amikor egyneművé vált, levesszük a gőzről.  Hozzáadjuk a 4 ek. vizet is. Én robotgéppel szoktam ilyenkor keverni, mert akkor szép fényes, és krémes lesz. Amikor még meleg, de már nem túl folyós ráterítjük a hideg tortára, majd visszazsuppoljuk a hűtőbe. Tálalás előtt érdemes egy 1/2 órával hamarabb szobahőmérsékletre tenni, mert akkor jól lehet szeletelni is!

Jó étvágyat! 🙂

Hol volt, hol nem volt….

Volt egyszer egy valaha jobb napokat látott fésülködő szekrény, nagyon rég készült, valamikor 1920 és 40 között, pontosan már Ő sem emlékszik az idejére. A szegény vitrines szekrénykének először a tükrét szerelték le, majd hosszú kecses lábaitól és megfosztották…

Így elárvulva várta, hogy új életet kezdhessen valahol. Történt aztán, hogy jött egy álruhába öltözött jó tündér vagyis Én :-)) és meglátta benne a szépséget. Majd gyorsan barátságot is kötöttek, a tündér férje hevesen tiltakozott, majd morogva pakolta be az autóba, majd ki az autóból, miközben a tündér, vagyis még mindig Én diadalittasan vigyorgott….

A testvérei, akikkel együtt jött, mind kaptak már valami új ruhát, az egyik babakonyha lett (ja, hogy ezt még nem mutattam, na majd karácsony előtt :-)) A másik névnapi ajándék lett Csíkos éjjeli szekrény, a vízlóca pedig cipős szekrény. Már csak ő árválkodott lent egyre magányosabban.
Aztán ahogy megjött a nyár újra felélénkült, a hely ahol éldegélt, jöttek mentek a bútorok. Egy szép napon a jó tündér, aki önkénteskedni is szokott elvállalta, hogy a Holdam (aki nem ismer minket, az itt olvashat részletesen egyesületünkről www.holdam.hu) régiség vásáros kitelepülésére segít elkészíteni -a most kapaszkodjatok meg- az önkéntességet népszerűsítő táblát.

Khm..szóval a jó tündér képességei is korlátozottak, ezért segítségül jött egy másik tündér Z. Eszter barátnő személyében, aki járatos az efféle táblafestési ügyekben. Ő volt tehát a szakember én pedig a segédmunkás, és ipari tanuló. Együtt elkészítettük ezt:

Ugye milyen szép lett???
Miután ezzel elkészültünk a tündért vagyis még mindig engem 🙂 megszállt az ihlet és kitaláltam, hogy mi lesz a vitrinke sorsa…
A kicsik lakrészébe kerül, méghozzá a falra könyves és társas tartó szekrénykének. Mivel fahéj színű a szoba és volt itthon már szép kék festékem azt is kimatekoztam, hogy a szekrényke kék lesz, méghozzá, olyan mint egy tengerparti kajiba. Ezért festettem egy normál kék alapot, csiszoltam, és festettem egy világosabb kék fedő réteget, majd újra csiszoltam, fehérrel és kékkel rámázoltam az alapra, az ilyen lett:
Végül a vitrinke ajtajára sk. festettem ezt:
A gomb még hiányzik, de a galambra különösen büszke vagyok! No jó, azért továbbra sem leszek népi iparművész ;-))

És hogy együtt, hogy fest az itt látható, azért egész jó lett nem???

És végre felkerült a falra!


Pirított pulykacomb mediterrán zöldség mix-szel

Ma megtartottuk az első műhely munkánkat a “LYO” kozmetikai műhelyben, ami az első közös vállalkozásunk Ilona barátnőmmel. (bővebben erről itt olvashatsz www.tisztalyo.hu, az oldal folyamatos feltöltés alatt áll). Tehát a mai nap nagyon izgalmas és tartalmas volt, és szerintem jól sikerült! 
Viszont jól elszaladt az idő, mire hazaértünk, ezért egy szupergyors ebédet kellett kitalálnom, azzal a nehezítéssel, hogy boltba sem volt időm bemenni, ezért a nézzük mi van itthon, és mit lehet ezzel kezdeni típusú ebédkészítés lett a vége. Ezt egyébként nagyon szeretem, és mint mindig nagyon jól sikerült! Az ember valahogy éhesen midig kreatívabb ;-)). 
Tehát volt itthon 1 nagyobb pulykacomb filé, 2 db paradicsom, egy nagyobb csokor mángold kb. 0,5 kg, 1 paprika és 1 kicsi cukkini. 
Ez lett belőle :-))
Elkészítés:
A pulykacombot kb. 2×2 cm kockákra vágjuk -ezt Stahl Judittól tanultam :-)))-, grill serpenyőben (tudjátok aminek ilyen hullámos az alja) 1 ek. kacsazsírt hevítünk, majd a húskockákat sózzuk, borsozzuk, megszórjuk némi bazsalikommal, és szép pirosra sütjük. Mialatt a husi sül, előkészítjük a zöldségeket. 
kb 2-3 cm-s csíkokra vágjuk a mángold szárát, a levelét laskára szeleteljük, a paprikát a paradicsomot, és a cukkinit nagyobb kockára vágjuk.
Ha a hús már belül puha, kívül pirosas barna színt kapott, szedjük ki a serpenyőből. Majd ugyan ebbe a sütő alkalmatosságba tegyünk még egy kanál zsírt és először tegyük rá a mángold szárat, mert ennek kell a legtöbb idő, kicsi só is mehet rá, amikor már elkezd levet engedni, akkor hozzátesszük a többi zöldséget, megszórjuk bazsalikommal, oregánóval, frissen őrölt borssal és lassú tűzön kb. 20 perc alatt puhára pároljuk, ha ez megvan visszatesszük a combkockákat és összemelegítjük! Szerintem, ha legközelebb készítek ilyet, akkor zúzott fokhagymát is fogok bele tenni 1-2 gerezdet, de így is finom volt!
Jó étvágyat

Káposztás nokedli

Tegnap, amikor drága párom a fárasztó nap után hazaért, -szokás szerint- gyorsan szét nézett, hogy mit hagytak a gyerekek az ebédből. Meglelte, megkóstolta és egy hm… ez na’on jó, posztoltad már??? kérdés kíséretében eszegette tovább. Gyorsan rávetettem magam, és kivettem a kezéből a tányért, lefotóztam majd -megnyugodva- visszaadtam éhes férjecském kezébe, hogy bevégezze sorsát. :-))
Ennek a nokedlinek az a különlegessége, hogy tojásfehérje nélkül készült így az arra érzékenyek és a babák (9 hónapos kor felett) is fogyaszthatják, ha félünk a káposzta puffasztó hatásától, akkor le lehet cserélni spenótra, paradicsomra, karfiolra, vagy húsra is, mi már ezeket a variációkat is kipróbáltuk.
Igazság szerint a lenmagliszten kívül bármelyik paleo liszt alkalmas a gyártásra, a lenmagtól szétmálik a nokedli, nem marad egyben, ha kerül is bele, csak nagyon spórolósan használjuk, tényleg szörnyű, már ezt is kipróbáltam :-(!

Hozzávalók 4 személyre:
Nokedlihez:
20 dkg napraforgómag kávédarálón ledarálva
20 dkg szezámmagliszt

10 dkg gesztenyeliszt (ettől édeskés lesz az íze)

3 tojás sárgája

annyi víz amennyit felvesz, hát igen de milyen legyen az állag ugye ???,  ragacsos és sűrű, álljon meg benne a kanál.

1 tk só
Lobogó, sós vízbe szaggatjuk a nokedli szaggatóval, és amikor feljött a víz tetejére, szűrővel kihalásszuk.
pirított káposzta:

egy kisebb fej káposzta
3 ek zsíradék
só, bors
kb. 2 dl víz

A felhevített zsiradékba tesszük a káposztát, sózzuk és átforgatva pirítgatjuk, majd felengedjük vízzel és puhára pároljuk, ha kész összekeverjük a kiszaggatott nokedlivel.

Az összhatás a sztrapacskára emlékeztet!

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!